כפר ריינה

כפר ריינה

פורסם בתאריך :2/11/2020
עיירה השוכנת באזור הגליל התחתון, צפונית-מזרחית לנצרת, והיא ממוקמת מינהלית באזור הצפוני בצפון ישראל, למרגלות הר סיך המזרחי, שגובהו 574 מטרים מעל פני הים. אוכלוסיית העיירה כ 18,000 איש.

אל-ריינה נבנתה על צלע גבעה הנקראת גבעת הבל. היא כנענית ערבייה, עקבותיהם של תושביה העתיקים נוכחים עד היום, וכך אל-ריינה היא אחת הכפרים הערבים העתיקים, והטובים ביותר, שנוסדו הרבה לפני הספירה. האוכלוסייה בה מורכבת משתי כתות, אסלאמיות ונוצריות, ובה נבחרת מועצה מקומית, פעם כל חמש שנים. בראשה עומד ג'מיל אנואר בסול.

אל-ריינה ידועה עוד מימי קדם בזכות שפע המים (עין המים) הנמצא בה: איכות המים והמתיקות שלה, והיתרון של חלקה מבחינה רפואית. דרך תעלות הבנויות מאבנים, מי העיניים הללו זרמו בתקופה הרומית העתיקה לכפר ספורייה. תעלות אלו התמחו בה רומאים הידועים בהתמחותם בה. חוקרים מסיקים כי תעלות אל-ריינה ממוצא רומי. 
הרומאים באותה תקופה השתמשו בחוקי הפיזיקה, שבסיסם הוא שהמים זורמים ממעלה למטה, ובהתאם הם אספו את מי אל-ריינה בכמה מוקדים, כמו למשל אתר "עיון אל-ג'נאן" בהר סיך. 

המים נאספו גם באגם הצפוני ו"עין אל-באיידה" בתעלות המובילות לשדה ספורייה. המים עלתה אל מיכל המים בשדה, בגלל הגבהים השונים, כך שאל-ריינה עולה מן הים 320 מטרים, בעוד שכפר ספורייה, (שנעקר בשנת 48), עולה מן הים רק 275 מטרים.

 

 

 

 

הצטרף לרשימת התפוצה