היסטוריית הכפר

היסטוריית הכפר

פורסם בתאריך :9/23/2020
ריינה היא מועצה מקומית הנמצאת באזור גליל תחתון צפון מזרח נצרת, ושייכת מנהלית לאזור הצפוני במחוז צפון ישראל, ולרגלי הר סיך המזרחי המגיע לגובה 574 מטר מעל פני הים, ומאמינים שהייתה קיימת עוד בתקופת האימפריה הרומית וקראו לה "ראני". ריינה נבנתה לרגלי גבעה שקראו לה "אבל" שהייתה כנענית ערבית ששרידי תושביה הקדמונים עדיין נמצאים עד היום, ובכך נחשבת ריינה לאחד הכפרים הערביים הכי קדומים אשר נוסדו לפני הספירה בהרבה. אוכלוסיית התושבים הגרים בה מורכבת ממוסלמים ונוצריים, ויש בה מועצה מקומית שמתקיימת בה בחירות פעם כל חמש שנים. ובראשיתה ג'מיל אנואר בסול.    
היסטוריונים חלקו על הסיבה מאחורי שמו של הכפר, חלק מהם מאמינים שמקור השם מ "ראני" (בלטינית: Rani) שזה שם של כפר רומי שהיה בנוי לרגלי הר סיך, ושאריותיו נמצאים שם עד היום, ואחרים האמינו שהשם נקרא אחרי מנהיג צבא שקראו לו ריניה וחי בזמנו, ויש עוד חלק שמנסה לשייך את השם למילים ערביות כמו רנא או ראן ורנאא ועוד. 
ריינה התפרסמה מאז ומתמיד במעיינות המים הרבים שבה, ובאיכות ובמתיקות המים שלה, שלחלקן יש תכונות רפואיות, ומעיינות אלה זרמו עוד בימי האימפריה הרומית אל הכפר ספוריה דרך תעלות בנויות מאבנים, והרומנים התמחו באותן תעלות והתפרסמו בהן, ומכאן הסיקו החוקרים שהתעלות היו רומיות במקור, ובימים ההם הרומים השתמשו בחוקי הפיזיקה שהתבססו על כך שהמים זורמים מהגבוה לנמוך, ולפי זה התאספו המים בריינה בכמה מקומות בה, למשל באזור מעיינות "אל-ג'נאן" בהר סיך שהוקמה על שרידי האדמות שהופקעו, כמו כן מתאספים בבאר הצפונית ומעיין "אל-בידא" בתעלות שעברו את המישור המגיע אל ספוריה, ועלו אל מאגר המים כתוצאה מההבדלים בגבהים, בזכות זאת שריינה גבוהה מפני הים ב320 מטר בעוד כפר ספוריה (הכפר הערבי שגולה בשנת "אל-נכבה" 1948) נמצא בגובה מעל פני הים של 275 מטרים בלבד. 
התעלה "אל-קנא": אחד המעיינות הכי חשובים ברינה והכי מלא במים, זרימת המים בו לא הייתה נקטעת לאורך ימי השנה, ונמצא בצד המזרחי של רינה באיזור הואדי המזרחי. המים זרמו בו בזרם רומי עתיק, שרידי ההריסות מסביב מראים שהאזור היה מאוכלס בזמנים הקדומים. בשנות השלושים בימי המנדט הבריטי נבנה מאגר מים בשכונה החדשה של ריינה ועדיין נמצא שם כיום. המים הועברו אליו באמצעות משאבה וממנו זרמו בצינורות מתכתיים שמוקמו באזורים מרכזיים בכפר אשר סיפקו מים לתושבים. מי התעלה היו משקים את הגינה שלה שנשתלו בה סוגים רבים של פירות, ולידה בריכה שבה הצטברו מי ההשקיה. ורוב נערי הכפר למדו לשחות בה. מי התעלה הייתה המקור הראשי למעיין של ריינה אשר היה באזור "אל-מראח" ליד המעיין ההיסטורי והקדום שהמבנה שלו עדיין קיים כיום אבל נטוש, למרות חשיבותו ההיסטורית הרבה, והוא נמצא בסמוך לרחוב נצרת – טבריה בכניסה לשכונה העתיקה, וכמו גם המאגר שמי התעלה היו מתאספים בו הוסר כדי לבנות במקומו את מבנה המועצה המקומית. 
מעיינות "אל-ג'נאן" או "עין אל-מרג'ה": מעיינות אלו נמצאות לרגלי הר סיך, בצד המזרחי של רינה ובגובה קרוב ל 450 מטר  מעל פני הים, וכפי שכבר הזכרנו  המים שלהם היו מגיעים לספוריה דרך ואדי סאלם אשר עובר לידה. 
מעיין "ג'קלה": נמצא בצד הדרומי של ריינה, ליד רחוב נצרת-טבריה וקרוב לכניסה לשכונה החדשה של ריינה. המים בו מהמתוקים ביותר לשתייה בכל הארץ, עד כדי כך שהמשורר הצרפתי למרטין הזכיר אותם ביומניו כאשר הוא הגיע לארץ במערכה של נפוליאון, ותיארם כמים הכי מתוקים שטעם בחייו, וששתייתם מעוררת פואטיות. וכמן כן השתמשו במים אלה כדי לטפל בסוגי מחלות עור כמו למשל "פריחת חום" כך שהחולה היה מתרחץ בהם ונרפא, אבל המעיין כיום זנוח. 
מעיין "אל-קטעה" (הקטיעה): ונמצא בצד המזרחי מעין ג'קלה ואולי קראו לו בשם זה כי המים בו היו נקטעים בקיץ. הבאר התחתונה: נמצאת דרומה לשכונה העתיקה של ריינה ובאזור "אל-סדר", המים בו היו חזקים ושוטפים,  והיו משקים את העיר נצרת, ועברו דרך המשאבות אל מאגר המים הישן בנצרת. חברת מקורות השתלטה על מקור המים החשוב הזה, וחפרה לצדו באר מרכזית שהשקתה דרכו את האזור כולו כולל נצרת עילית והר יונה. הבאר הצפונית: נמצאת בצד הצפוני מזרחי של ריינה על הכביש הראשי מנצרת לטבריה, ומשום שהבאר נמצא בקרבת כפר "אל-משהד" הסמוך לריינה, תושבי "אל-משהד" היו מגיעים לבאר כדי לשתות ממנו מים, וזאת כי לא היה להם מקורות של מים. 
"אל-בסה": נמצא על הכביש הראשי נצרת-טבריה בצד המזרחי של הבאר התחתונה, והיה מעיין קטן שהשקה את הגן לידו, אבל כיום נסתם לגמרי והוקמו במקומו בנייני מגורים. מעיין "אל-פאר": נמצא מזרח לתעלה והמים שלו זורמים בחורף בלבד. מעיין "אל-ח'רבה" או מעיין "ראני": נמצא בצד המזרחי של ריינה, והיה בעבר עשיר במים, ומסביבו שרידי תעלה רומית עתיקה ומקומה קרוב ממגרש הכדורגל הנוכחי. מעיין "אל-בידא" או מעיין "אבל": והמעיין הזה נמצא בצד הצפוני לריינה, ובעבר היה אחד ממקורות המים הכי חשובים שהועברו אל ספורייה. 

הצטרף לרשימת התפוצה